Terapia manualna to proces leczenia, którego skuteczność jest dowiedziona naukowo i opiera się o zasady EBM (evidence based medicine) czyli medycyny opartej o podstawy naukowe, dowody.
Nie jest to popularne nastawianie czy kręgarstwo, które są często wykonywane przez niewykształcone medycznie osoby, których działania niosą za sobą ogromne ryzyko uszkodzenia ciała, które może prowadzić do trwałego kalectwa.
Proces leczenia układu ruchu
Rodzaj techniki, chwyty, uciski…
Terapia manualna to proces leczenia układu ruchu jak i organów wewnętrznych podczas którego terapeuta wykonuje różnego rodzaju techniki, chwyty, uciski w celu: zmniejszenia dolegliwości bólowych pacjenta jak i zoptymalizowania pracy organów wewnętrznych w bardzo szerokim spektrum chorób. (zadzwoń, umów się na konsultację i dowiedz się czy w możemy pomóc Ci w Twoim problemie)
Praca z wykorzystaniem terapii manualnej opiera się przede wszystkim o zebranie dokładnego wywiadu z pacjentem uwzględniającego:
- określenie charakteru bólu
- badanie neurologiczne
- przebyte urazy
- przebyte hospitalizacje
- choroby towarzyszące
- ocenę postawy
- ocenę chodu
- nietolerancje pokarmowe, dolegliwości trzewne, stan odżywienia
- ocenę napięcia mięśniowego
- badanie funkcjonalne
- zakresy ruchomości stawów
Dopiero po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu pacjenta terapeuta manualny określa pierwotną, pierwotne przyczyny dolegliwości bólowych i programuje strategię terapeutyczną. Często już po pierwszym spotkaniu dolegliwości bólowe zmniejszają się znacznie lub ustępują zupełnie.
W moim gabinecie wykorzystujemy techniki terapii manualnej FM Stecco. Jest to terapia manualna, terapia powięziowa holistycznie traktująca pacjenta jako całość. Terapia została stworzona przez włoskiego terapeutę Luigiego Stecco, który przyczyn różnego rodzaju dolegliwości bólowych upatruje w zaburzeniach statyczno-dynamicznych nieprawidłowo przenoszonych napięć w ciele człowieka.
Elementem spajającym struktury tkankowe w ciele człowieka jest w tej koncepcji powięź, której zaburzona funkcja na skutek: urazów, przebytych zapaleń powoduje zmniejszoną jej zdolność do ślizgu i prowadzi do powstania tzw. densyfikacji a te ostatecznie mogą powodować występowanie bólu. Szczegółowa analiza pracy całego organizmu i selektywne, celowe oddziaływanie terapeuty manualnego w pracy manualnej skutkuje efektywnym leczeniem.