service-1

Pierwszy rok życia dziecka nieść może za sobą rozmaite problemy rozwojowe takie jak:

  • obniżone napięcie mięśniowe
  • wzmożone napięcie mięśniowe
  • zaburzone wzorce ruchowe
  • przetrwałe odruchy pierwotne
  • asymetria ułożeniowa
  • opóźnienie psychoruchowe

Diagnostyka zaburzeń rozwojowych niemowląt i dzieci starszych.

Często jedna wizyta w gabinecie wystarczy aby określić, zdiagnozować problem rozwojowy pacjenta. Jeżeli masz obawy o rozwój swojego malucha zapraszam. Nie czekajcie… w trakcie pierwszej wizyty rozwiejemy obawy, w razie konieczności zaproponujemy konsulatację u zaprzyjaźnionych specjalistów i opracujemy strategię terapeutyczną.

Asymetria ułożeniowa

Błędy pielęgnacyjne rodziców

Asymetria ułożeniowa to zaburzenie często występujące i diagnozowane po 3 miesiącu życia polegające na preferencji jednej ze stron ciała. Jest ona spowodowana najczęściej błędami pielęgnacyjnymi rodziców bądź też pokłosiem ułożenia w łonie matki…Najczęściej w 95% przypadków udzielony przeze mnie instruktaż pielęgnacyjny pomaga i dziecko szybko osiąga symetrię interesując się światem już z obu stron.

Duże doświadczenie

Nic nie „umyka” mojej uwadze przy badaniu dziecka

Zaburzenia te mogą występować bez uchwytnej patologii ale kiedy dostrzegam objawy niepokojące, których nie można bagatelizować kieruję pacjenta do zaprzyjaźnionego neurologa dziecięcego. Bardzo obniżone napięcie mięśniowe z regresem rozwoju i objawami dodatkowymi jak osłabienie, zniesienie odruchów ścięgnistych sugerować może wystąpienie jednej z wielu chorób nerwowo-mięśniowych. Mam tutaj duże doświadczenie i nie umyka to mojej uwadze przy badaniu dziecka. Znacznie wzmożone napięcie mięśniowe sugerować może o uszkodzeniu Ośrodkowego Układu Nerwowego OUN co wymaga dalszego diagnozowania i łączy się często z obciążonym wywiadem okołoporodowym. Przedstawiam tutaj bardzo złowrogo brzmiące przykłady ale nie chodzi mi o to aby wywołać panikę ale żeby zaakcentować Państwu jak ważna jest wczesna ocena neurorozwojowa maluszka. Wcześnie wykryte zaburzenie, dobrze poddaje się rehabilitacji a prawidłowo wykonany instruktaż pielęgnacyjny dla rodziców, opiekunów jest nieoceniony w procesie usprawniania dziecka.

Torticollis?

UWAGA przetrwała asymetria często mylona jest z kręczem karku (torticollis)

Przetrwała asymetria

UWAGA przetrwała asymetria może w przyszłości przyczyniać się do wady postawy,skoliozy

Spowalnia rozwój

UWAGA przetrwała asymetria spowalnia rozwój psychomotoryczne

Sprawdź czy wszystko jest OK – Zapraszam

Zaburzone wzorce ruchowe mogą wpływać na dynamikę rozwoju przeszkadzając w harmonijnym rozwoju…

Zaburzenia motoryczne

Przetrwałe odruchy pierwotne oceniamy w zaburzeniach motorycznych jak i psychomotorycznych aby sprawnie wnioskować o ich wpływie na rozwój bardzo wnikliwie badamy pacjenta na osobnej wizycie związanej tylko z przetrwałymi odruchami pierwotnymi.

Opóźnienie psychoruchowe

Opóźnienie psychoruchowe jest następstwem powyżej opisanych nieprawidłowości: zaburzeń napięcia mięśniowego, zaburzeń wzorców ruchowych, przetrwałej asymetrii ułożeniowej.